5 lat temu | 48 wyświetleń
article image
Zanieczyszczenia powietrza - co wisi w powietrzu
Reto Gieré and Xavier Querol
Smog, niska emisja, spaliny - kto i ile tego produkuje, jakie substancje zanieczyszczają nasze powietrze, jak ocenić skalę zanieczyszczenia, jaki wpływ mają na nasze zdrowie i życie?

Główne składniki zanieczyszczenia powietrza

Pyły zawieszone PM10, PM2.5, PM1, TSP

Pył zawieszony (ang. particulate matter – PM)  jest rodzajem zanieczyszczenia powietrza przez bardzo małe cząstki stałe i płynne. Cząstki te utrzymują się w powietrzu (jako aerozole) od kilku godzin do kilkunastu dni i mogą być przenoszone na znaczne odległości. Główne źródła PM w Polsce to niska emisja – palenie węglem i drewnem w domowych piecach, przemysł, rolnictwo i spaliny z samochodów. Niska emisja z budynków jest zarówno głównym źródłem PM (ponad 45%) jak i wiąże się z największym narażeniem na jego szkodliwe oddziaływanie na zdrowie i życie człowieka.

Głównymi składnikami PM są związki węgla, sadze, siarczany, azotany, amoniak, chlorek sodu, pył mineralny, woda, węglowodory aromatyczne oraz metale ciężkie. Pył zawieszony zawiera zarówno cząstki nieorganiczne jak i organiczne, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Wartość stężenia PM w powietrzu jest najczęściej używanym wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza. Pomiary jakości powietrza są zazwyczaj podawane w kategoriach średnich godzinowyc, dziennych lub rocznych stężeń cząstek PM mikrogramach na metr sześcienny (μg/m 3) powietrza.

Dla uproszczenia PM dzieli się na kategorie według średnicy aerodynamicznej: PM10 to cząstki których rozmiar nie przekracza 10 mikrometrów [μm], PM2.5 – to cząstki o rozmiarze poniżej 2.5 μm, PM1 nie przekraczają 1 μm. Całkowita ilości pyłu w powietrzu oznaczana jest skrótem TSP.

Rozmiary cząstek pyłu zawieszonego PM - porównanie

Pyły zawieszone o rozmiarze do 10 μm (PM10)

PM10  to cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 μm (0,01 mm), a taka definicja oznacza, iż zawierają one w sobie także PM2.5 i PM1. Powstają w wyniku procesów spalania węgla, drewna i innych paliw w piecach i kotłach oraz wszelkiego rodzaju silnikach spalinowych (ruch samochodowy).

Dane za 2017 rok; żródło: KOBiZE, National sector emissions: Main pollutants, particulate matter, heavy metals and persistent organic pollutants; 2019

Im drobniejsze cząsteczki, tym trudniej je rozproszyć - i tym głębiej mogą przenikać do krwiobiegu, powodując więcej szkód. PM10 dostają się do dróg oddechowych i mogą powodować zapalenie oskrzeli, ataki astmy i infekcje górnych dróg oddechowych. Większe cząsteczki PM10 częściej pogarszają objawy istniejących chorób niż wywołują nowe choroby.

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia 2 wartość dopuszczalna 3 stężenia PM10 w powietrzu to:

  • 40 μg/m3 dla średniej rocznej
  • 50 μg/m3 dla średniej dobowej (nie może zostać przekroczone więcej niż 35 razy w roku kalendarzowym)

Według zaleceń WHO7 stężenie PM10 nie powinno przekraczać:

  • 20 μg/m3 dla średniej rocznej
  • 50 μg/m3 dla średniej dobowej

W Polsce, zgodnie z nowym rozporządzeniem 4, od 10.10.2019 próg informowania5 i próg alarmowy 6 stężenia PM10 w powietrzu wynoszą:

  • 100 μg/m3 - próg informowania, obniżony ze 100 μg/m3
  • 150 μg/m3 - próg alarmowy, obniżony z 300 μg/m3

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia PM10:

0 – 20 µg/m3 Bardzo dobry
20.1 – 50 µg/m3 Dobry
50.1 – 80 µg/m3 Umiarkowany
80.1 – 110 µg/m3 Dostateczny
110.1 – 150 µg/m3 Zły
> 150 µg/m3 Bardzo zły

Pyły zawieszone o rozmiarze do 2.5 μm (PM2.5)

Cząstki PM2.5 mają średnicę mniejszą niż 2.5 μm (0,0025 mm) i są do 30 razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa. Znaczny udział w PM2.5 mają bardzo drobne cząstki węgla elementarnego w postaci sadzy (ang. black carbon – BC) - powstające w procesach niekompletnego spalania.

W Polsce największy udział w emisji PM2.5 (47%) mają kotły i piece na paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania i c.w.u. W 2017r. emisja pyłów PM2.5. z tych źródeł wyniosła około 68.5 tysiąca ton.

Dane za 2017 rok; żródło: KOBiZE, National sector emissions: Main pollutants, particulate matter, heavy metals and persistent organic pollutants; 2019

Cząstki PM2.5 są na tyle małe, że wdychane z łatwością docierają do płuc i przenikają do krwi. Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym PM2.5 wiąże się z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak zapalenie płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli, chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zastoinowa niewydolność serca i przedwczesna śmierć.

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia2 wartość dopuszczalna3 stężenia PM2.5 w powietrzu to:

  • 25 μg/m3 – dla średniej rocznej

Według zaleceń WHO7 stężenie PM2.5 w powietrzu nie powinno przekraczać:

  • 10 μg/m3 dla średniej rocznej
  • 25 μg/m3 dla średniej dobowej

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia PM2.5:

0 – 13 µg/m3 Bardzo dobry
13.1 – 35 µg/m3 Dobry
35.1 – 55 µg/m3 Umiarkowany
55.1 – 75 µg/m3 Dostateczny
75.1 – 110 µg/m3 Zły
> 110 µg/m3 Bardzo zły

Wiele badań wskazuje, że nie ma bezpiecznego poziomu stężenia PM2.5, a długotrwałe narażenie na stężenia nawet poniżej 20 μg/m3 mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Pyły zawieszone o rozmiarze do 1 μm (PM1)

Pył zawieszony PM1 zawiera cząstki o średnicy poniżej 0.1 μm. Ze względu na bardzo małe rozmiary i wagę cząstki PM1 najdłużej unoszą się w powietrzu i mogą być przenoszone na największe odległości. Ultra drobny pył jest najbardziej szkodliwym wariantem drobnych cząstek. Cząsteczki PM1 przenikają przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów. PM1 może powodować choroby sercowo-naczyniowe, prowadzić do przedwczesnych porodów i wpływać na rozwój płodu.

Wartości dopuszczalne, progi informowania i alarmowe dla stężenia PM1 nie zostały określone ani w dyrektywach UE, ani wytycznych WHO, ani rozporządzeniu krajowym. Badania wpływu na zdrowie obejmujące PM1 wskazują, jednak, że przy dłuższej ekspozycji nie ma bezpiecznego poziomu stężenia PM1.

Tlenki azotu (NOx)

NOX to termin używany do opisania mieszaniny tlenku azotu (NO) i dwutlenku azotu (NO2). Są to gazy nieorganiczne powstające w wyniku połączenia tlenu z azotem z powietrza. NO powstaje w znacznie większych ilościach niż NO2, ale utlenia się do NO2 w atmosferze. NO2 ma nieprzyjemny zapach.

Niewielka część (około 1%) NO2 powstaje naturalnie w atmosferze podczas wyładowań atmosferycznych, a część jest wytwarzana przez rośliny, glebę i wodę. Głównym źródłem NOx są procesy spalania paliw, np. w transporcie, przemyśle, przy wytwarzaniu energii, w tym przy spalaniu węgla i drewna w domowych kotłowniach. Jest również wytwarzany przy produkcji kwasu azotowego, spawaniu, stosowaniu materiałów wybuchowych, rafinacji benzyny, przetwórstwie metali i produkcji żywności. NO2 pochłania światło słoneczne i razem z innymi zanieczyszczeniami powietrza wchodzi w złożone reakcje fotochemiczne, których rezultatem jest podwyższone stężenie ozonu i smog fotochemiczny.

Dane za 2017 rok; żródło: KOBiZE, National sector emissions: Main pollutants, particulate matter, heavy metals and persistent organic pollutants; 2019

Głównym efektem wdychania podwyższonego poziomu dwutlenku azotu są problemy z oddychaniem. Dwutlenek azotu powoduje zapalenie błony śluzowej płuc i może zmniejszać odporność na infekcje płuc. Może to powodować problemy, takie jak świszczący oddech, kaszel, przeziębienia, grypa i zapalenie oskrzeli, częstsze i intensywniejsze ataki astmy. Dzieci z astmą i osoby starsze z chorobami serca są najbardziej zagrożone.

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia2 wartość dopuszczalna3 stężenia NO2 w powietrzu to:

  • 40 μg/m3 dla średnie rocznej
  • 200 μg/m3 – dla średniej 1-godzinnej (nie może zostać przekroczona więcej niż 18 razy w roku kalendarzowym)

Próg alarmowy dla NO2 został określony na:

  • 400 μg/m3

Według zaleceń WHO7 stężenie NO2 w powietrzu nie powinno przekraczać:

  • 40 μg/m3 dla średnie rocznej
  • 200 μg/m3 dla średniej 1-godzinnej

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia NO2:

0 – 40 µg/m3 Bardzo dobry
40.1 – 100 µg/m3 Dobry
100.1 – 150 µg/m3 Umiarkowany
150.1 – 200 µg/m3 Dostateczny
200.1 – 400 µg/m3 Zły
> 400 µg/m3 Bardzo zły

Dwutlenek siarki (SO2), tlenki siarki (SOX)

Dwutlenek siarki SO2 jest bezbarwnym gazem o ostrym zapachu. SO2 i tlenki siarki SOX powstają z siarki zawartej w węglu, oleju opałowym, oleju napędowym i benzynie podczas procesów spalania i rafinacji, oraz z wytopu rud mineralnych zawierających siarkę. Dwutlenek siarki w powietrzu ulega utlenieniu do SO3 i w połączeniu z wodą tworzy kwas siarkowy, który jest główną przyczyną kwaśnych deszczy. SO2 jest przenoszony w powietrzu na znaczne odległości i może powodować skażenia rozległych obszarów.

Dane za 2017 rok; żródło: KOBiZE, National sector emissions: Main pollutants, particulate matter, heavy metals and persistent organic pollutants; 2019

SO2 wpływa na układ oddechowy i funkcje płuc oraz może powodować podrażnienie oczu. Zwiększa ryzyko ostrych i przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych, powoduje kaszel, wydzielanie śluzu, zaostrzenie astmy. Liczba przyjęć do szpitala i zgonów z powodu chorób serca wzrasta w dniach z wyższym poziomem SO2.

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia2 wartość dopuszczalna3 stężenia SO2 w powietrzu to:

  • 350 μg/m3 dla średniej 1-godzinnej (nie może zostać przekroczona więcej niż 24 razy w roku kalendarzowym)
  • 125 μg/m3 dla średniej dobowej (nie może zostać przekroczona więcej niż 3 razy w roku kalendarzowym)

Próg alarmowy dla SO2 został określony na:

  • 500 μg/m3

Według zaleceń WHO7 stężenie SO2 w powietrzu nie powinno przekraczać:

  • 20 μg/m3 dla średniej dobowej
  • 500 μg/m3 dla średniej 10-minutowej

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia SO2:

0 – 50 µg/m3 Bardzo dobry
50.1 – 100 µg/m3 Dobry
100.1 – 200 µg/m3 Umiarkowany
200.1 – 350 µg/m3 Dostateczny
350.1 – 500 µg/m3 Zły
> 500 µg/m3 Bardzo zły

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH/WWA)

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA lub PAH z ang. polycyclic aromatic hydrocarbons) to złożone związki węgla i wodoru, z których wiele ma udowodnione silne własności rakotwórcze. Powstają w procesach niepełnego spalania wszystkich węglowodorów oprócz metanu, w temperaturach od 300 do 600°C. W Polsce ponad 84% emisji WWA pochodzi z niskiej emisji – ze spalania drewna, węgla, oleju, śmieci (! PET). Im gorszej jakości paliwo, gorszy kocioł i nieprawidłowy sposób palenia, tym więcej WWA dostaje się do powietrza. WWA powstają także przy spalaniu ropy i benzyny, produkcji asfaltu, podczas palenia papierosów, grillowania, wędzenia lub smażenia. WWA dostają się zatem do naszych organizmów przez pokarmy, oraz zanieczyszczone powietrze. WWA najczęściej mają rozmiar zakresu 0.4 – 2.1 μm i w powietrzu są częścią PM2.5. Wśród szczególnie niebezpiecznych i najlepiej przebadanych WWA znajduje się często wspominany benzo[a]piren (B[a]P).

Dane za 2017 rok; żródło: KOBiZE, National sector emissions: Main pollutants, particulate matter, heavy metals and persistent organic pollutants; 2019

Benzo[a]piren, jak i inne WWA, nie jest bardzo szkodliwy przy krótkotrwałym narażeniu na jego działanie, choć jego wdychanie może podrażniać nasze drogi oddechowe i spowodować zapalenie oskrzeli, a kontakt ze skórą spowodować wysypkę i uczucie pieczenia. W dłuższym czasie odkłada się jednak w organizmie i prowadzi do przewlekłych i trwałych zmian chorobowych takich jak uszkodzenia układu nerwowego, rozrodczego, upośledzenie systemu odpornościowego, uszkodzeń DNA i nowotworów (białaczka, rak płuc ,…), uszkodzeń i wad wrodzonych płodu.

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia2 wartość dopuszczalna3 stężenia benzo[a]pirenu w powietrzu to:

  • 1 ng/m3 (0.001μg/m3) dla średniej rocznej.

Według WHO średnie stężenie benzo[a]pirenu w powietrzu nie powinno przekraczać 0.12 ng/m3, choć nie ma bezpiecznej dawki – każde stężenie jest szkodliwe8.

Benzen (C6H6).

Benzen jest niemetanowym lotnym, aromatycznym związkiem organicznym. Jest bezbarwny, łatwopalny, jest silnym rozpuszczalnikiem i ma charakterystyczny zapach. W powietrzu występuje głównie w fazie gazowej utrzymując się od jednego dnia do dwóch tygodni, w zależności od środowiska, klimatu i stężenia innych zanieczyszczeń.

Główne źródła emisji benzenu w Polsce to przetwórstwo ropy (jest dodawany do benzyny), przemysł wykorzystujący rozpuszczalniki, produkcja tworzyw sztucznych, ruch samochodowy. Benzen emitowany jest także podczas palenia papierosów. Jeden papieros to emisja rzędu 430 – 590 μg benzenu9.

Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym benzenem powoduje zarówno przewlekłe jak i ostre zatrucia, którym towarzyszy podrażnienie skóry, rumień, odczucie palenia, krwawienie z nosa. Zatrucia te mogą prowadzić do uszkodzeń wątroby, braku apetytu, problemów w trawieniu i ogólnego zmęczenia. Benzen oddziałuje na centralny układ nerwowy powodując senność, bóle i zawroty głowy, utratę przytomności, niewydolność układu oddechowego. W dawce około 60 g/m3 powietrza powoduje natychmiastową śmierć.

Wdychany w znacznie mniejszych dawkach, ale przez długi czas niszczy materiał genetyczny i powoduje choroby nowotworowe (głównie białaczki).

Aby ograniczyć ryzyko wdychania benzenu nie pal i unikaj narażenia na wtórny dym tytoniowy. Spróbuj ograniczyć narażenie na opary benzyny.

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia2 wartość dopuszczalna3 stężenia benzenu w powietrzu to:

  • 5 μg/m3 dla średniej rocznej

WHO nie podaje wytycznych dla poziomu benzenu w powietrzu, wskazując, że każda jego ilość jest szkodliwa, a ryzyko zachorowania na białaczkę rośnie o 10-4 wraz ze wzrostem stężenia o 17 μg/m³.10

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia benzenu (C6H6):

0 – 6 µg/m3 Bardzo dobry
6.1 – 11 µg/m3 Dobry
11.1 – 16 µg/m3 Umiarkowany
16.1 – 21 µg/m3 Dostateczny
21.1 – 51 µg/m3 Zły
> 51 µg/m3 Bardzo zły

Ozon (O3)

Ozon to łatwo wchodząca w reakcje odmiana tlenu o silnych właściwościach aseptycznych i toksycznych. Znajduje się w stratosferze i chroni nas przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Jego obecność w powietrzu, którym oddychamy (tzw. ozon na poziomie gruntu), jest jednak bardzo szkodliwa i jest on jednym z głównych składników smogu fotochemicznego. Powstaje w wyniku reakcji ze światłem słonecznym (reakcji fotochemicznej) zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu (NOx) i lotne związki organiczne (VOC) emitowanych przez pojazdy, rozpuszczalniki i przemysł. W rezultacie najwyższe poziomy zanieczyszczenia ozonem występują w okresach słonecznej pogody.

Wdychanie ozonu w dłuższym czasie zwiększa ryzyko chorób dróg oddechowych, układu sercowo-naczyniowego, udarów mózgu i przedwczesnej śmierci. O3 może mieć też wpływ na obniżenie wagi noworodków, upośledzenie funkcji płuc i większe ryzyko zachorowania na astmę wśród nastolatków.11

Krótkotrwałe narażenie na podwyższone stężenie ozonu we wdychanym powietrzu może powodować duszności, ataki astmy, kaszel, zwiększenie ryzyka infekcji górnych dróg oddechowych, zapalania płuc, pogorszenie objawów u osób chorujących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Według dyrektywy EU1 i wynikającego z niej rozporządzenia2 wartość dopuszczalna3 stężenia O3 w powietrzu to:

  • 120 μg/m3 dla średniej z 8 godzin

Według zaleceń WHO 3 stężenie O3 nie powinno przekraczać:

  • 100 μg/m3 dla średniej z 8 godzin (nie może zostać przekroczona więcej niż 25 razy w roku kalendarzowym)

Poziom informowania5 i pziom alarmowy6 stężenia O3 dla średniej 1-godzinnej wynoszą:

  • 180 μg/m3 – poziom informowania
  • 240 μg/m3 – poziom alarmowy

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia ozonu (O3)

0 – 70 µg/m3 Bardzo dobry
70.1 – 120 µg/m3 Dobry
120.1 – 150 µg/m3 Umiarkowany
150.1 – 180 µg/m3 Dostateczny
180.1 – 240 µg/m3 Zły
> 240 µg/m3 Bardzo zły

Tlenek węgla (CO)

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to silnie toksyczny, bezwonny, przeźroczysty gaz, wytwarzany w procesie spalania dowolnego paliwa (zwłaszcza węgla) przy niedostatecznej ilości tlenu (niekompletne spalanie). Ilość wydzielanego CO zależy od jakości paliwa, jakości i konstrukcji kotła / pieca i sposobu palenia. W Polsce ponad 59% emisji CO pochodzi ze spalania w domowych kotłach i piecach.

Dane za 2017 rok; żródło: KOBiZE, National sector emissions: Main pollutants, particulate matter, heavy metals and persistent organic pollutants; 2019

Wdychany tlenek węgla wiąże się we krwi z hemoglobiną, wypierając tlen, tworząc karboksyhemoglobinę (COHb) i powodując niedotlenienie. Mózg, układ nerwowy i serce są najbardziej wrażliwe na obniżony poziom tlenu. Zatrucie tlenkiem węgla12 powoduje bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie, trudności w oddychaniu, przyśpieszenie pracy serca, nudności i wymioty, drgawki, oszołomienie.

Bardzo duże stężenie szybko prowadzi do utraty przytomności i zabija w mniej niż 5 minut. W Polsce, w wyniku zaczadzenie co roku umiera około 100 osób.

Długotrwałe oddychanie powietrzem z podwyższonym stężeniem tlenku węgla może zmniejszyć naszą sprawność fizyczną i umysłową, prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i innych narządów, zwiększyć ryzyko powikłań i śmierci u osób z chorobą sercowo-naczyniową.

Według zaleceń WHO13 stężenie CO w powietrzu nie powodujące wzrostu COHb we krwi powyżej uważanego za szkodliwy poziomu (2.5%) to:

  • 100 mg / m3 przez 15 minut
  • 35 mg / m3 przez 1 godzinę
  • 10 mg / m3 przez 8 godzin
  • 7 mg/m3przez dobę

Polski indeks jakości powietrza obliczany przez GIOŚ przewiduje następującą ocenę dla średniej 1-godzinnej stężenia tlenku węgla (CO)

0 – 3 mg/m3 Bardzo dobry
3.1 – 7 mg/m3 Dobry
7.1 – 11 mg/m3 Umiarkowany
11.1 – 15 mg/m3 Dostateczny
15.1 – 21 mg/m3 Zły
> 21 mg/m3 Bardzo zły

Źródła i definicje

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (Dz.U. L 152 z 11.6.2008, s. 1); link
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu; (Dz.U. 2012 poz. 1031); link
  3. Za 1: „wartość dopuszczalna” oznacza poziom substancji w powietrzu ustalony na podstawie wiedzy naukowej, w celu unikania, zapobiegania lub ograniczania szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzkie lub środowisko jako całość, który powinien być osiągnięty w określonym terminie i po tym terminie nie powinien być przekraczany;
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. 2019 poz. 1931); link
  5. Za 1: „próg informowania” oznacza poziom substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń szczególnie wrażliwych grup ludności i w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa i właściwa informacja
  6. Za 1: „próg alarmowy” oznacza poziom substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie dla zdrowia całej ludności, wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń i w przypadku którego państwa członkowskie podejmują natychmiastowe działania
  7. WHO Air Ambient Air Quality Guideline values; link
  8. WHO Air pollution guidelines; link
  9. Singer BC, Hodgson AT, Nazaroff WW. Gas-phase organics in environmental tobacco smoke: 2. Exposure-relevant emission factors and indirect exposures from habitual smoking. Atmospheric Environment. 2003;37:5551.
  10. WHO (2000). Exposure to benzene a major public health concern. link
  11. American Lung Association, Healthy Air – Ozone; link
  12. Zatrucie tlenkiem węgla, Wikipedia link
  13. WHO guidelines for indoor air quality: household fuel combustion; link